יום שני, 11 ביולי 2016

בית ספר "גורדון"-חולון מציג:"משדרים בחברותא" -שיח מדיה


היוזמה "משדרים בחברותא" מתבססת על שימוש במדיה תוך דגש ומיקוד על תכנים ישראליים-יהודיים.
מטרת היוזמה לתרום להעמקת זהותם הישראלית והיהודית של התלמידים באופן חווייתי ומעשיר.
"משדרים בחברותא" ישמש כתחנת שידור קבועה בבית הספר וייתן במה ופלטפורמה לשיח בנושאים ערכיים וחברתיים העולים במסגרת מקצועות הלימוד השונים וקשורים לצירים מארגנים בתלב"ס. 
השידור יתקיים פעם בשבוע למשך כ-15 דקות בזמן הפסקת האוכל הדמומה.
שלב ראשון: תכנון
התחלנו לגבש את החזון: התכנית תכלול קטעי אולפן, כתבות, ראיונות - והכל סביב הייחודיות של בית הספר.
לצורך צילומי התכנית נגייס צוות של תלמידים ותלמידות מכיתות ד'-ה', נערוך סדנה של מס' שיעורים בהם נלמד אותם מושגים מעולם התקשורת והטלויזיה, נכשיר אותם למלא את כלל התפקידים, כדי שיוכלו להתנסות בכולם, ברוטציה, בהמשך.
לקראת כל שידור עלינו להגיע מוכנות עם נושא התכנית והרציונל שלה,להציגו לתלמידים במסגרת ישיבת צוות ולאפשר להם להעלות רעיונות ולחקור. לאחר גיבוש הרעיונות לתכנית נחלק תפקידים ונתחיל בהפקה.

שלב שני:גיוס תלמידים
עברנו בכל כיתות ד' וה', הסברנו במה מדובר, חילקנו עלון עם הפרטים והזמנו את התלמידים שמעוניינים לקחת חלק במגזין להגיע לאודישן וראיון אישי עם כתבה כתובה/מצולמת שהכינו.
האודישנים התקיימו בשלושה מועדים ובמהלכם התלמידים הציגו את הכתבות שהכינו, הצגנו להם את הנדרש ושאלנו אותם על תחומי עניין, הסיבות לכך שרוצים להשתתף במגזין וההתחייבות הנדרשת מהם.
עם סיום האודישנים דנו בינינו במועמדים והודענו למי שהתקבלו.

שלב שלישי: תכנון תוכנית הפיילוט
לפני המפגש הראשון עם התלמידים בנינו לו"ז ותוכנית עבודה להפקת פרק הפיילוט.
הצפי היה לשדרה בסביבות חג השבועות, לכן בחרנו לעסוק במגילת רות.
פתחנו תיקיה בגוגל דרייבׁׁ ׁאליה צרפנו גם את התלמידים וחקרנו את המגילה, הערכים העולים בה, המסרים שלה וכיצד ניתן להתאימה לימינו.
להלן תכנית העבודה שבנינו:
תכנון שידור ראשון
תכנית עבודה:
     שיעור ראשון: הסבר על החזון, סקירה קצרה של התפקידים. הצגת הפרשה הנבחרת.
          התלמידים יצאו עם משימה - להכיר את הפרשה, לחקור  

       ולהעלות רעיונות בהקשרים אקטואליים ולהביא הצעות
       לאייטמים לתכנית.
02.05.16

     שיעור שני: הצגת הרעיונות, ההצעות ובחירת אייטמים ותפקידים. גיבוש שלד לתסריט.
09.05.16

     שיעור שלישי: סגירת קצוות והתחלת  חזרות.
       16.05.16

     שיעור רביעי: צילומים.
       23.05.16

     שיעור חמישי: צילומים.
       30.05.16

     שיעור אחרון לפני שידור: פינישים, צפייה, משוב.
       06.06.16

הפרשה שנבחרה: מגילת רות.
השידור הראשון יערך בשבוע שלפני חג השבועות, בין ה06.06-10.06.

שלב רביעי: ישיבות מערכת

בישבות המערכת הראשונות עם התלמידים ערכנו סקירה קצרה של החזון, ענינו על שאלות ו"יישרנו קו" לגבי האופן בו יפעל המגזין. מפאת קוצר הזמן עברנו במהרה לעיסוק בתוכן הפיילוט - הצגנו את הנושא הנבחר וניהלנו דיון על מגילת רות, הערכים שעולים בה, כיצד ניתן לקשור אותה לעולם הילדים.
התלמידים התחילו להעלות רעיונות - ראיון עם עולה חדש, ראיון עם תלמידי כיתה א' ו/או בוגרי כיתות ו', פרסומות או מערכונים הומוריסטיים, חיבור ללמידה על המגילה בתיאטרון הבובות ועוד.
במפגשים הבאים התתחלנו לגבש ולבחור מהם התכנים הרצויים, כשבסופו של דבר הוחלט על המבנה הבא:
מבנה השידור הראשון:
*** פתיחה באולפן
*** כתבות:
 כתבת חוץ 1 - במרכז לתיאטרון בובות.
כתבת חוץ 2 - ראיון עם סבתא של ליאור.
כתבת אולפן בנושא הלחם/קמח.
ראיונות עם תלמידי ו' וא' - יש פתיח וסגיר לכך, הכוונה היתה לשמוע כל שאלה פעם אחת, ואז לתת ברצף את התשובות, כשפעם נשמע את תלמידי ו' ופעם את תלמידי א'.
*** קטעי מעבר - לפני הכתבות יש קטעי אולפן שבהם המגישות מציגות את עורכי הכתבות.
*** מערכונים - הכוונה היתה ליצור כחמישה מערכונים שיהוו קטעי מעבר בין נושא לנושא. לבסוף צולמו שלושה.
*** סיום באולפן.
  כעת נותר לנו לחלק תפקידים ולהתחיל בהפקה.


שלב חמישי: הצילומים
הצילומים התפרסו על פני כמה ימים ונערכו בכמה מוקדים - כאולפן ראשי שימשה ספריית בית הספר. התלמידים התגייסו בצורה נפלאה, הגיעו מוכנים ושיתפו פעולה, הכינו מראש את הכתבות, דאגו לתלבושות ואביזרים.

שלב שישי: העריכה
העריכה נעשתה ע"י הורה מתנדב, ניצן לוי, שתרם מזמנו ומרצונו הטוב וערך, תחת לחץ זמן, את הפיילוט כפי שהוא לפניכם.





יום שבת, 9 ביולי 2016

בית ספר עתיד ר"ג מציג יוזמה: הגינה המקראית

בית ספר עתיד ברמת גן עובד על יוזמה של גינה המקראית
מתוך מטרה לקרב את התלמידים לתחום צמחי המקרא. הלמידה החקרנית תתרחש  מחוץ לכתה .
תהליך של למידה חקרנית מטפח תפקודי לומד: למידה חקרנית, טיפוח חשיבה מטה קוגניטיבית, הכוונה עצמית, תפקוד בין אישי, תפקוד תוך אישי.

http://ginamikrait.blogspot.co.il/

בית ספר עתיד מציג יוזמה: הגינה המקראית

 הגינה המקראית
מתוך מטרה לקרב את התלמידים לתחום צמחי המקרא. הלמידה החקרנית תתרחש  מחוץ לכתה .
תהליך של למידה חקרנית מטפח תפקודי לומד: למידה חקרנית, טיפוח חשיבה מטה קוגניטיבית, הכוונה עצמית, תפקוד בין אישי, תפקוד תוך אישי.

http://ginamikrait.blogspot.co.il/

יום שלישי, 5 ביולי 2016

אורט ליבוביץ מציג לימוד חווייתי

תלמידי הצוות המוביל למדו במהלך 10 מפגש תכנים בנושא, גיבשו דף לימוד אותו לימדו  בכיתות האם בשכבה ט',
לאחר מכן הוזמנו תלמידים ארבע חט"ב ברחבי העיר: טשרניחובסקי, גוטמן, שרת ועגנון וכמובן תלמידי לבוביץ' לבוקר של לימוד וחוויה.
הבוקר נפתח בדיבייט, המשתתפים הצביעו והביעו דעתם על הסיפור התלמודי של האב השיכור,

למדו מתוך דף הלימוד המצורף ונהנו משירתה של נעמה פינחסוב -שירי יין לקט שנאסף במיוחד לבוקר זה.